יום שני, 22 באוגוסט 2011

נאום פרידה מהסוכנות היהודית

פתיח
"אם יוצאים, מגיעים למקומות נפלאים" – דר' סוס.
"עם רגליים בנעליים, עם שכל בראש- תמצא את הדרך שלך, אל תחשוש. אתה יכול ויודע, מוכן ומזומן, ואתה הוא זה שיחליט לאן! "
קצת לפני סיום, כי הסיום קרוב.
סיכום של 5 שנים עם ובסוכנות היהודית. אין לי "היסטוריה" סוכנותית שכן אני כאן רק שנתיים ועוד 3 בשליחות. דרך קצרה ביחס. קצרה אך אני שמח שמלאה בעשייה משמעותית.
אל דאגה- זה יהיה קצר... 
רקע
כאשר סיימתי עבודתי כמנכ"ל בצפון והועלתה האופציה של שליחות במסגרת הסוכנות, הרמתי גבה בתמיהה: סוכנות? הארגון הזה עדיין פעיל? כחניך, מדריך, רשג"ד ושליח צעיר (בגיל 17) של תנועת הצופים גדלתי לתוך עשייה ותרומה. המוטו: יוזמה, התמדה ורצון- גורמי הצלחה ומונעי כישלון- שימש אותי רבות בהמשך הדרך. מכאן ועד שירות צבאי משמעותי כלוחם וכקצין- הדרך הייתה קצרה ושם: ארוכה מאוד... 21 שנים של שירות צבאי מתוכו למעלה מ- 13 שנים ביחידות קרביות ויחידות עילית מודיעיניות. במסגרת השירות הצבאי יכולתי להביא לידי ביטוי את המסירות שלי לארץ, לעם למדינה.
אני יכול לומר כמעט בוודאות שהלימודים האקדמאים הביאו אותי למקום אחר (טוב,נו, גם הגיל)- למקום של תכנון, שחרור של המעוף והדימיון.
21 שנות שירות שהסתיימו בכניסה כמעט מיידית לפעילות במסגרת מעורבות חברתית בעמותה ששמה לה למטרה לקדם את המעורבות הקהילתית והפעילות החברתית בכפר ורדים והאיזור: תחילה כדירקטור ובהמשך כמנכ"ל.
שנתיים אחר כך ובפתח מלחמת לבנון השנייה. מודעה בעיתון ודיימון רוז הביאו את השליחות הציונית במסגרת הסוכנות היהודית לפתח חיי. את דיימון הכרתי בכפר ורדים על רקע מערכת בחירות מקומית סוערת משהו...
אז מה היה לנו שם?
• קורס שליחים והעולה הראשון- ספר התורה.
• מלחמת לבנון- פניו היפים של עם ישראל וענת קגאן.
• פגישה עם התורם לקייטנה של הדס עם הנחיתה בשליחות
• הישגים מרכזיים בשליחות:
o מספרי העולים (89 ל- קרוב ל- 400 בשנה)
o תרומה מרכזית- ישראל אנקוונטר (2.5 מיליון $)
o שטיח אדום
o ירידי עלייה אקספרס ממומנים על ידי המשתתפים.
o ירידי השכלה בבתי הספר התיכוניים- בהשתתפות מיטב האוניברסיטאות בישראל.
o הקרוואן הציוני לקהילות המרוחקות ומנותקות (סיפור סדר הפסח בזימבבווה)
o הכנה לעלייה- אולפן עברית והשתלמויות.
o מאות כנסים, חגים, עצרות וארגון הפגנות הזדהות עם ישראל.
o ההישג המשמעותי ביותר: היכרות עם האנשים המדהימים שיצאו כשליחים לצד היכרות עם האנשים שהיו כאן כדי שאצליח בשליחות.
• חזרה הביתה והתגייסות לסוכנות היהודית: תקופת שיווק תוכניות העלייה. מהלכים מרכזיים:
o בניית מערכת עזרים ממותגת לכלל התוכניות בכל השפות- למעלה מ- 3000 עזרי שיווק גנריים לשימוש השליחים באשר הם בעולם. תקופה שהייתה תקופה של מחקר, למידה, ניהול פרויקט משמעותי עם תוצאות מהירות, שימושיות ומעשיות.
o הקמת רשת נציגי שיווק באיזורי הפעילות המרכזיים.
o הטמעת תפיסת השיווק אצל כלל שליחי העלייה.
o מיצוב ומיתוג, הרחבה משמעותית של תפיסת השטיח האדום (וכל בעלי התפקידים בו עשו עבודתם בהתנדבות...) – 3600 עולים בשנה אחת!
o מיצוב, מיתוג והרחבת תפיסת ירידי העלייה אקספרס ממומנים על ידי משתתפים- מעל 12 ירידים בכל רחבי העולם.
o בניית אתר אינטרנט ממוקד, ב- 5 שפות.
o בניית אפליקצית עלייה לאייפון.
• ...ואז הגיעה התוכנית האסטרטגית "החדשה"- כבר שנה וחצי היא חדשה... אולי היא כבר קצת ישנה?...אין ספק ששינוי גדול עבר עלינו מאז ישומה... חלק מתוצאותיו, פירוק המחלקות והמחלקה לעלייה. הפסקת עידוד ושיווק העלייה...מהלך שבהכרח יביא להרבה יותר עולים. ההכרה הכתה בי כאשר מצאתי את עצמי מחליף כל חודש בערך את רשימת המועדפים לחיוג מהיר בטלפון הנייד שלי... הודאגתי והחלטתי.
"אם בכלל לא תמצא אף רחוב שתאהב- תעזוב את העיר ותצא למרחב. אל שטח פתוח לאוויר ולרוח. שם קורים הדברים, שתדע לך, למטיילים עם רגליים וראש כמו שלך"
"אולי תתבלבל ותרוץ ותדהר, בשביל מתעקל, שובר ראש וצוואר, דרך שטח מוזר, בין צורות ארוכות, שמוביל לכיוון מדרגות רחוקות, למקום רע מאוד: מקום לחכות. כי שם רק מחכים. מחכים לרכבת, לגשם, לקור, מחכים בישיבה או עומדים בתור, מחכים למכתב, מחכים לבשורה, מחכים שתצמח על ראשם שערה, מחכים לכן, מחכים ללא, כל אחד מחכה לעניין שלו. מחכים מחכים, ממתינים ממתינים". לא! זה לא בשבילך! אתה לא תחכה. תתחמק די מהר ותמצא מקומות מוזיקליים יותר.

" תסתכל ברחובות מלפנים, מאחור, יש רחוב שתחליט: לא כדאי לי לבחור. עם רגליים טובות ועם שכל לחשוב, תזהר לא ללכת ברחוב קצת לא טוב..."

ואני הייתי עם רגל אחת בחוץ. אלי כהן (האחד והיחיד!) קרא לי שוב לדגל. ובאתי.
להתחיל את פרויקט אתיופיה במסגרת החלטת הממשלה.
• מהלכים מרכזיים בפרויקט אתיופיה:
o הקמת מרכז פעילות בגונדר: מרפאות של משרד הבריאות, משרדים לפעילות של משרד הפנים, שיפוץ משרדים לצורך פעילות עלייה, הכנסת פעילות מתנדבות לחינוך בילתי פורמלי, מורים ליהדות, מורים לעברית, תגבור לימודים בבית הספר היהודי במקום. מנהלי מרכזי קליטה המגיעים להכנת העולים לעלייה לישראל.
o הבאת למעלה מ- 2400 עולים במשך 8 חודשים מאתיופיה!
o הטמעת מודל המוכנות במרכזי הקליטה.
o הקמת אתר אינטרנט אקטיבי לפרויקט אתיופיה
o הקמת פורומים פתוחים לדיון בפרויקט אתיופיה.
o קידום הסכם לפעילות הגיור במרכזי הקליטה.
o ביסוס שיתוף הפעולה עם משרד החינוך, משרד החוץ, משרד הפנים, משרד רוה"מ, משרד הקליטה, ארגוני עולים אתיופיים ועוד.
• אני גאה ושמח על פעילות היהדות המדהימה שהוביל הרב וולדמן באתיופיה, על פעילות החינוך ולימודי העברית ועל פעילות החינוך הבילתי פורמלי של פרויקט המתנדבות! – זהו קרן האור לחיבור לחברה הישראלית, לתיקון עולם, למעורבות אמיתית והתוצאות מדברות בעד עצמן!

אהבתי את העבודה בסוכנות היהודית בשליחות, בשיווק ובפרויקט אתיופיה. אהבתי את הרעיון של השתייכות לגוף כה אידיאולוגי. מי לא גאה מעצם האמירה כי הוא עובד בסוכנות היהודית? ולצד זאת, ובחצי השנה האחרונה נוצרה אצלי התנגשות אמיתית בין תחושת הגאווה לבין ההכרה שאין הרבה מאחורי מקור הגאווה על ההשתייכות לארגון. לא יכולתי לחיות עם הקונפליקט הזה. ומאחר ומעולם לא הרגשתי כבול. החלטתי לצאת שוב לדרך חדשה. אני פונה לדרך חדשה עם התחיבות לעצמי לשנתיים. שנתיים בהם שמתי לי למטרה להגדיל משמעותית את מספר המשתתפים בתוכנית העלייה שהוכיחה עצמה מעל ומעבר. תוכנית שנדרשים לה משאבי דימיון, יצירתיות, עשייה וביצוע בשל האתגרים העומדים בפניה.
אחר כך- העולם הוא גדול ופתוח ומחכה לי, לכולנו.
כי, כמו שאומר דר' סוס: "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים! ממריאים לגבהים בנופים רחוקים, עם המעופפים מרקיעי השחקים"
לא אוכל לסיים ללא תודה לאנשים שאיתם הלכתי ואותי ליוו. החשש שלי הוא שאשכח מישהו ולכן התודה היא לכולם. לכל מי שהיה חלק מחיי בשליחות, בשיווק ובפרויקט אתיופיה. לכל מי שאיפשר לי להיות חלק מחייו בסוכנות. תודה מקרב לב.
תודה מיוחדת לאלי כהן. איש מיוחד, חכם, ישר והגון מעין כמוהו שאיפשר לי... במרוקאית קוראים לאיש כזה מענטש...

תודה מיוחדת לאשתי וילדיי. היא, שנאלצה לזוז ממקום למקום בגללי, שעברה לילות וימים עם בעל נעדר. את הכל קיבלה באהבה, הבנה ותמיכה. היא החברה הכי טובה שלי, אהובתי משנים, לשנים. ילדיי- שמצאו תמיד את הלימונדה בכל לימון שהגשתי להם. מדהימים אמיתיים. יפים, ערכיים, טובים. מלח הארץ.

מאחר ואני עובר מעבר לפינה בשלב זה, אנו נשוב ונפגש. אשמח אם תשמרו איתי על קשר אישי, במייל, בפייסבוק, בגוגל + או דרך האתר שלי. וכן, אפשר גם להתקשר...
דר' סוס: בהצלחה, הגיע היום, אתה יוצא למקומות נפלאים. אז שלום!
בהצלחה לכם!

עופר דהן Ofer Dahan www.oferdahan.com

אין תגובות: