יום שבת, 29 בנובמבר 2008אקספו רב זרועי ואיזי רייד
רק מלהביט על התמונות אפשר להבין את גודל ומורכבות האירוע. המון שקרה בשבוע אחד. פתיחה סוערת (שעליה עוד ארחיב). אירוע רודף אירוע. אחרי ערב הפתיחה, ערב לזכרו של יצחק רבין, תדרוך משתתפי היראשל אנקוונטר- תוכנית בוגרי תיכון לישראל לחשיפה למסע, ערב אחר כך תדרוך לעולים בטיסת העלייה.
במשך כל יום, מאות ראיונות אישיים של כל אחד מהיועצים והמומחים שהגיעו משיראל. בנין "ביחד" נראה כמו כוורת. אנשים במסדרונות, באולמות, בין החדרים. איפה רועי? ותעסוקה? אני מחפש דירה ומדכנתאות? יש כאן יועץ לבנק? בית ראשון במולדת וטלפד? איפה מודיעין? ואני רוצה להקים עסק. עם מי מדברים על השקעות? אלה רק מקצת השאלות שהתרוצצו בבניין. כל יום כל היום. לראות אנשים כמו דורון קליין שהגיע כנציג טלפד ובית ראשון במולדת נכנס למשרד שהוקצה לו לראיונות בכל יום בתשע בבוקר ויוצא משם בשבע בערב לאחר שקיים כל חצי שעה פגישה עם מועמד- משובב נפש! קלאודיה ורותי מהתעסוקה שפשוט "נשברו" מרוב לחץ מתעניינים ועוד ועוד. כל יועץ חווה את הזרם התמידי וכמות המתעניינים ללא הפסקה.
אבל איזו פתיחה סוערת הייתה כאן! הקמנו אוהל אירועים לאור הצפי שלנו לכמות המגיעים לפתיחה. אוהל האירועים שהוקם במיוחד למטרה זו בנוסף לכל אולמות מבנה הפדרציה- היה מלא לגמרי. 420 כסאות היו מלאים והיו אנשים גם בחוץ ללא מקום. כל מכובדי הקהילה שהוזמנו לנאום- נשאו נאומי תמיכה נלהבים ומלהיבים בעלייה:
- הרב הראשי של דרום אפריקה- הרב וורן גולדשטיין
- יו"ר הפדרציה הציונית הדרא"פ- אברום קרנגל
- יו"ר ה- IUA דרא"פ (ובעלי חברת הרפואה הפרטית הגדולה בדרא"פ- נטקר) מוטי סאקס
- יו"ר תעשיות JD ותורם של מרכז ישראל- דויד סאסמן
- יו"ר פייר פאנד- שלמה גרופמן
נאומו של מנכ"ל המחלקה לעלייה – אלי כהן הגיע והוקרן בפני הקהל שגדש את אוהל האירועים. הקהל זרם כמו במטה קסם לאחר הנאומים, הברכות והסרטונים לאולמות התצוגה והמידע בבנין "ביחד" ולא עזב אלא ב -10 בלילה. אפילו עמדת ה"מנגל" או ה"בראיי" בשפת המקום הייתה עמוסה לעייפה. המון מידע הועבר , נקבעו פגישות אישיות לימים הבאים. להאמין או לא אך בסיכומו של יום ולאחר איסוף כל סיכומי הפגישות מכל היועצים התקיימו 1313 פגישות אישיות! מספר שיא! בכל האירועים באקספו הגיעו כ- 1000 איש מתוכם 420 לארוע הפתיחה. האמת בערב הפתיחה נלחצנו, גםכשהאוהל היה מלא, זה לא נראה כל כך הרבה. ספירת שמות הנרשמים, הבהירה מעל לכל ספק מול מה אנו עומדים.
4 ימים עמוסים בפגישות, חוויות תדרוכים. פרנק טוען שכאשר אנו מציינים שהיו 1313 פגישות אישיות אנו עושים עוול לעצמנו. 1313 פגישות לטעמו (והוא היה אחד מהיועצים, ייעץ בנושא פרישה) הם כמעט פי שניים אנשים. לרוב הפגישות הגיע יותר מאדם אחד כך שצריך להכפיל לפחות בשנים. אני מעדיף להיות שמרני בעניין.
נוסעים לקייפטאון. הלו"ז הכופה עלינו להגיע ביום חמישי בלילה והעובדה שיום שישי קצר הופך את סדר הדברים- ובהגיון רב. קודם פגישות אישיות וביום ראשון הפתיחה. אבל מה שבינהם J !
הפתיחה הרשמית בקייפטאון שברה עוד שיא מקומי עם 200 איש בפתיחה! פתיחה חגיגית וצבעונית. המון דגלים, בלונים, שמחה של הצוות המקומי: טליה, יוסי, עומר ונועה. מתרוצצים, מנפחום בלונים, דואגים שהכל יתקתק. האולם באמת נראה חגיגי.
שישי בערב, כולנו מתפצלים בין בתי הכנסת. מראים נוכחות ישראלית מסיבית. המומחים מישראל הגיעו והם כאן. בכל בתי הכנסת מוזכר האקספו. עוד מהלך שיווקי. אחרי התפילה מתכנסים לארוחת ערב משותפת בארגון של הקהילה באחד מבתי הכנסת. אירוח לבבי של הקהילה חמה והציונית הזאת. כל הכבוד.
שבת, חלקנו בדרך לבית הכנסת. חלק מטיילים על החוף היפה של סי פוינט בקרבת המלון. וחלק קטן, חובב אופנועים מתכנס להתייעצות. דוד דן, דר' קלינסקי, רועי קרת, אפרים אירוס ואני. חובבי אופנועים והכי הרבה חובבי טיולים. כל אחד כאן שונה לחלוטין מהשני. רקע שונה. עבודה שונה. עולם אחר. אבל קשורים במכנה המשותף. אהבה לרכיבה על אופנוע. בודקים מי יכול לספק 5 אפנועים ואחרי חצי שעה יש לנו 5 הרלי דווידסון ממוכנים לנסיעה. איזו רכיבה! משהו מהסרטים לא יתאר את העניין. אופנועים ענקיים. מנועים אימתניים. אגזוזים רועמים והמוווווווןןןןן רושם. חלק לא מנוסה ברכיבה על הכלים האלה. אני מדריך בסבלנות ובמהירות ואנו יוצאים לדרך. מקיפים את כף התקווה הטובה. עוצרים המון. נהנים מהנוף המדהים. רוכבים לאט. קרוזינג. מצטלמים. מחלפים חוויות וניסיונות. חוויה אחרת. לא אותה רכיבה מהירה על הקצה, עירנית בכל שנייה כמו על אופנוע הספורט מהבית. סטייל בכל מובן המילה. נהנים. לא לוקחים סיכונים. הרכיבה היא לכיף. השילוב- מוחץ: ים, הרים- נוף הכי יפה בעולם. האופנועים- שיא הסטייל. הכל באיזי. איזה סיום מרהיב לשבוע עלייה מדהים!
Ofer Dahan
World Zionist Organization
Jewish Agency for Israel
Director of Israel Centre
E mail: ofer@beyachad.co.za offerd@jafi.org
Personals:
http://picasaweb.google.com/oferdahan
http://oferdahan.spaces.live.com/

אין תגובות: