יום שבת, 12 ביולי 2008

קצת מאוחר אבל חובת דיווח ושיתוף... יום הזיכרון, יום עצמאות, אקספו, ערבי קריירה ומעברים


אכן מאוחר, יום הזיכרון ויום העצמאות התרחשו לפני חודש וחצי, אבל מה עברנו בחודש וחצי האלה!
יום הזיכרון השנה שאורגן שוב על ידי תנועות הנוער (מועצת תנועות הנוער המקומית גאוטנג- יוהנסבורג) בשיתוף עם הפדרציה ואיתנו- מרכז ישראל היה מופת לאירוע קהילתי. אגב גם יום העצמאות שאורגן בלעדית על ידי הפדרציה היה כזה!
הארגון היה כפי שציינתי אך ההשתפות הייתה קהילתית: השגריר, נציגי הארגונים השונים, תנועות הנוער- כולם באו לחלוק כבוד ללומי מח"ל מדרא"פ שנפלו במלחמת העצמאות. הנושא סביבו סבב הטקס. אני הבאתי את נציגי תנועת הצופים, כמו בשנה שעברה, 6 בני נוער שעברו בבתי הספר השונים, נפגשו עם בני הנוער, העבירו פעילויות, קשרו קשרים, הביאו רוח ישראלית, צעירה, עכשווית- גם לטקס. בטקס השתתפו כ- 1500 איש ודמעות זלגו במהלכו מספר פעמים, דמעות התרגשות והזדהות.

יום העצמאות גם הוא היה בסימן קהילה. למעלה מ-9000 איש בערב מרגש מאוד. לא רבים ערבי יום העצמאות בהם הייתי בישראל בהם התרגשתי כל כך. כל הארגונים צעדו על כר הדשא של אצטדיון הוונדררס (איצטדיון קריקט) כאות הזדהות עם ישראל לשנת ה- 60 שלה, כאות לאהבה ולקשר הבילתי אמצעי של הקקהילה הכל כך מיוחדת הזו עם ישראל.
דוכני המזון הכה אופיינים לימי העצמאות בארץ, היו גם כאן אך מפאת כבוד האירוע הופרדו מהאיזור המרכזי. אנו כמובן הקמנו עמדה על ישראל ושיווקנו באמצעות בנות הצופים וצוות מרכז ישראל את האקספו הצפוי לשבוע שאחרי יום העצמאות. שיווקנו גם מסע, תוכניות וכמובן עלייה!
בטקס הובילו בני-ות הצופים על מדהן את הצעד לכבוד ישראל ואנו כמרכז ישראל כמובן בעקבותיהן. ברכות, שירה וריקודי עם כמו ש"היה פעם" ... לילדים הוצצה חלק גדול מהמגרש עם המון פעילויות לילדים. אירוע שכולם מתחככים עם כולם וכמובן המון שמחה! קהילה שמביאה למעלה מ- 9000 לחגוג את יום הצעמאות הישראלי אינו הישג של מה בכך...
לקראת סוף האירוע הוזמנו, בנות הצופים ואנו לערב לכבוד יום העצמאות שאורגן על ידי בני עקיבא. מפגן של שמחה , ארוחת ערב מפוארת, ברכות מישראל וריקודים (עם הפרדה כמובן) שהראו את הקשר העמוק של בני עקיבא למדינת ישראל.

שבוע אחרי האירועים מרחיבי הלב הללו התקיים האירוע עליו עבדנו במשך חודשים: עלייה אקספו. רקע קצר: את הרעיון העליתי בתחילת השליחות. אקספו של נותני שירותים מישראל שימתקד במודיעין וערים אליהם מהגרים בד"כ דרא"פ כמו גם בצרכים החיונים ביותר: מגורים, תעסוקה, חינוך. האקסםו הראשון משך 40 משתתפים כשנאמר לי בפירוש שאין סיכוי שמישהו יחשוף את עצמו וכוונותיו לעלייה. החלטתי ללכת על כך באמונה מלאה שאני מספק להם שירות חשוב מאין כמוהו. לאקספו הראשון הגיעו 4 נציגי ארגונים מישראל.
האקספו השני כלל כבר 8 נציגים ומשך 65 משתתפים. השלישי היה נקודת המפנה עם 200 משתפים מיוהנסבורג ועוד 100 מקייפטאון. הרביעי והאחרון לעת עתה משך 300 איש בערב הפתיחה ביוהנסבורג, 150 בקייפטאון ובסה"כ היו לנו 1300 משתתפים ב- 3 ימי האקספו. הישג חסר תקדים לדרא"פ בפרט ולעולם העלייה בכלל. באירוע כבר הגיעו 25 יועצים שונים שזמן הפגישות האישיות שלהם היה מלא עד אפס מקום: ראיונות מבוקר עד לילה במשך 4 ימים ברצף.
בנוסף, כל ערב היה אירוע אחר: ערב הפתיחה החגיגי, ערב וידיאו קונפרנס בנושא מיסוי.
בהיבט העולים, הם קיבלו מבחר חברות בניה ומגורים לבחור מבינהן, שירותי קופ"ח, ביטוח לאומי ופנסיה, חינוך מנציג משרד החינוך, חברות הובלה, חינוך גבוה מנציג מינהל הסטודנטים, תעסוקה מ-2 נציגי העלייה ג'וב סנטר, נציג של הגלובל לקדם את תיקי העלייה, נציגת העיר מודיעין וקליטה קהילתית, חברות השקעות, חברות ביטוח ומה לא? העולה או המתעניין הפוטנציאלי קיבל מענה מושלם לכל היבט שלה חיים בישראל.
ההצלחה הייתה מדהימה, האווירה הייתה חמה עוטפת וההמונים זרמו. אין ספק שהצלחת האקספו הובילה להצלחה בביקוש לטיסת העולים. האקספו הבא? נובמבר 2008... טיסת העולים הקרובה- יולי 2008 והבאה- ינואר 2008.

כאן המקום לציין אדם מיוחד.מתחילת הדרך ענת קגאן מהמחלקה לעלייה טורחת לשלוח תגריםנשים לסו להתמודד עם גל העלייה והפעילות הרבה הכרוכה סביבו. הפעם נשלח לסיוע אדם מיוחד, איש חינוך בכלל... צביקה ריפינסקי. איש צנוע, שקט שהויח עצמו בעבודה שקטה ויסודית, ידע להטות כתף, לדחוף, להתערב, לקדם תיקים והכל בצנעה ובשקט מעוררי כבוד. בכל התקופה של "הימים" , סייע בלי כל קשר לעלייה. תענוג של אדם. כל הצוות במרכז ישראל פשוט נהנה לעבוד איתו.

גם בערב הקריירה נתן כתף אם כי הכבוד לארגון מרכז ישראל לערבי קריירה נתון ויינתן ליפעת, עובדת מרכז ישראל במחלקה לחינוך. מה לא נאמר על יפעת? שנכנסה לעבודה ומייד התחבבה על שאר העובדים והשליחים עם חוש ההומור המיוחד והציניות. עליי התחבבה בגלל הרצינות, היוזמה ולקיחת האחריות המלאה בכל הקשור למשימות ולעבודתה. לראש הגדול ולמעורבות. שותפה למופת. ערבי הקריירה הם ערב המארגן בית הספר ובו חשיפה של כל האוניברסיטאות לבוגרי יב'. אנחנו נכנסנו לשם והצגנו את מגוון תוכניות מסע. הישג נוסף היה דוכני חשיפה לתוכניות תנועות הנוער השונות. בסה"כ תפסנו במקום 5 דוכנים ועמדות שהיוו חלק בולט בכל האירוע. ערבי הקריירה בהם השתתפנו היו בקינג דודי לינקספילד, קינג דויד ויקטורי פארק, קרופורד והרצליה... עד היום אנו קוצרים את הצךחת האירוע באמצעות פנייה של מתעניינים רבים במסע!

קצת לקראת הסוף חשוב לדעת שאנו עומדים לפני אירוע עלייה המשמעותי ביותר בשליחותי עד כה: טיסת העולים. שוב רקע קצר: מעולם לא הייתה טיסת עולים מדרא"פ- לא היו מועמדים מספיקים. אני רק "חצי" שליח עלייה ובמשרד העלייה עובדת מקומית אחת בלבד (כרגע תגדרנו בעוד 2 חצאי עובדים... ). אך האקספו והשיווק האגרסיבי עושים את שלהם ויכולנו להרים טיסת עולים. הרעיון היה לא למכור טיסת עולים כטיסה בלבד אלא לתת סל שירותים מקיף: תעודת זהותותעודת עולה כבר עם הנחיתה ולא להמתין זמן רב ועוד שירותים כמו גם טקקס מכובד בכותל (נכון, בכות, לא בשדה התעופה). אז עד עכשיו אנו עובדים על הכנות שעירבו כמעט כל גוף אפשרי בסוכנות: המחלקהלקליטה, הגלובל, הדסק על אנשיו וכמובן גם אנחנו סביב השעון. מה עשינו?
- הועברו המסמכים הדרושים לקבלת תעודת עולה בשדה התעופה (מה שהעולה בדר"כ מביא איתו, אנו שלחנו לגדי ושרי והם מארגנים בארץ לקבלה בשדה)
- הועברו המסמכים הדרושים לקבלת תעודת זהות (כנ"ל, רק במלון).
- הוכנו תיקים/פולדרים לכל עולה הכוללים:
· חוברת צעדים ראשונים
· הודעת הגעה
· "10 הדיברות לעולה"
· מכתב מצוות מחלקת העלייה דרא"פ
· רשימת טלפונים חשובים
· התוכנית בירושלים
· שאלון התאמת משפחות של טלפד
· תעודת תרומת עץ על שם כל עולה ביער דרא"פ בישראל (מחווה יפה בה כל עולה מקבל תעודה מהודרת של קק"ל המציינת כי תרם עץ ליער דרא"פ בישראל)- מאוד מרגש את העולים.
· ספר מתנת הפדרציה הציונית הדרא"פ.
- הסתיימו ההכנות לערב התדרוך והפרידה החגיגית של הקהילה מהעולים (16 ליולי):
· תדרוך לקראת הטיסה והימים בירושלים
· אירוח יו"ר הסוכנות היהודית- זאב ביאלסקי
· הזמנת הקהילה
· הזמנת מכובדי הקהילה לערב
· הזמנת משפחות וחברי העולים (אולי עוד כמה יושפעו בערב ויחליטו לעלות... )
· הכנת האולם כולל כל ההכנות הלוגיסיטיות (שולחנות עגולים, קישוט האולם, אוכל בשפע וכ"ו)
· הזמנת צוות צילום טלויזיה וצילום סטילס.
· הזמנת צוותי העיתונות היהודית המקומית (ג'ויש לייף וג'ויש ריפורט)
· הפצת סדר הדוברים וקביעת MC לערב.
- סוכמו ותואמו לוחות הזמנים לקראת ביקור יו"ר הסוכנות זאב ביאלסקי
- סוכמו ותואמו לוחות הזמנים לביקור העיתונאים ממעריב וג'רוזלם פוסט.
- סוכמו, תואמו ותודרכו אנשי צוות התקשורת של הפדרציה הציונית הדרא"פ.
- תודרכה "דוברת" העולים לקראת הטקס בכותל.
- סוכם עם "אל על" על הקרנת סרט במטוס וכן ברכה של צוות המטוס לעולים שתוקרא מיי עם תחילת הטיסה ולקראת נחיתה.
- הוכנו מדבקות מיוחדות למזוודות העולים לזיהוי והפרדה בין המזוודות למשאית המזוודות לבין המזוודות לחדרים (יונחו להכין מזוודה ל- 3 הימים במלון).

בטוח שכחתי משהו אבל ההרגשה היא שאנו על סף סיום.
אין מילים לתאר את הלחץ, ההתרגשות, החששות לקראת המהלך הזה. התקווה היא שהוא יצליח מעבר לכל ציפיה מחד ושהוא יוביל לטיסות נוספות גדולות יותר מדרא"פ (טוב, נו בכל זאת קהילה לא גדולה במיוחד...)

זהו לא יודע אם כבר יש לכם סבלנות להמשיך לקרוא אבל גם משהו אישי. המשפחה לאחר המון התלבטויות והתחבטויות חזרה לישראל אחרי שנתיים. היו לנו בעצם 2 מעברים. האחד של המשפחה לישראל ולכפר והשני שלי מהבית הגדול בויקטורי פארק לבית קטן יותר ולא פחות נוח בווברלי, לא רחוק מביחד. המעבר הראשון כלל משלוח המכולה, הגעה לארץ אחרי חודש וחצי ללא הציוד וחיים בבית ריק. עם ההגעה קניית רכב, שיפוץ הבית, חיבור לחשמל, מים, טלפון, אינטרנט, כבלים, רישום הילדים לבית ספר, ביטוחים ועוד המון הכנות... המכולה שנשלחה חודש וחצי לפני כן, לא הגיעה כמובטח אך מיצינו את הטוב ביותר מהסיטואצהי באמצעות הכנת הבית לקראת המכולה. הכנות שהשתלמו בסופו של דבר. כשהגיע הבסופו של דבר המכולה "הכל נפל למקומו". נעמה והילדים מאושרים כי חזרו למקום בו חשו בנוח וחשים בנוח. אני שבתי לדרא"פ כדי לעסוק בהעברת הבית לבית קטן יותר (3 חדרים בלבד). עוד מעבר הכולל אמצעי בטחון והגנה, ניקוי הבית הקודם, תיקוני נזקים ועוד. כל המעברים הסתיימו ורק עכשיו מתחיל להתייצב למרות שהבית יפה ונוח אין הוא נותן תחושת בית, יותר מלון... חסרה בו המשפחה, נעמה וצהלת הילדים.

Ofer Dahan
World Zionist Organization
Jewish Agency for Israel
Director of Israel Centre
E mail: ofer@beyachad.co.za offerd@jafi.org
Personals:
http://picasaweb.google.com/oferdahan
http://oferdahan.spaces.live.com/

אין תגובות: